Cennik

Zarezerwuj teraz

Powered by Booking.com

 

...oraz słów kilka skąd ta nazwa

 
 

Nazwa "Waksman" nawiązuje do przeszłości Grodzkiej 19 i Bramy Grodzkiej jako miejsca styku dwóch kultur, religii, dwóch miast - Lublina polskiego i żydowskiego. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1528 roku! W 1611 postawiono tu dom murowany, który przechodził z rąk do rąk. Należał m.in. do Cechu Krawieckiego, Kapituły Lubelskiej. Ostatnimi właścicielami byli Waksmanowie, dziadkowie Asara Eppela, rosyjskiego pisarza, tłumacza Brunona Schulza. Wśród nich zaś najbardziej znany był niejaki Jakub Waksman - lubelski Żyd, który mieszkał przed wojną przy ul. Złotej. W żydowskim Lublinie był postacią bardzo znaną.

Prowadził amatorski teatr żydowski, pisał sztuki w języku jidysz, pisywał także artykuły do żydowskiego dziennika lubelskiego "Lubliner Tugblat". Niektóre sztuki tłumaczył z polskiego na jidysz. Znali go wszyscy najwięksi aktorzy żydowscy z Warszawy, którzy występowali w Lublinie w Starym Teatrze -ówcześnie znanym pod nazwa kinoteatr "Panteon". Oficjalnie, prowadził biuro pisania podań na Złotej - podobno był to tradycyjny zawód w rodzinie Waksmanów.

Waksman do końca życia pozostał kawalerem. Jego największą zasługą był fakt, że to on właśnie przyczynił się do powstania teatru żydowskiego w Lublinie. Na temat jego śmierci krążą dwie wersje - jedna mówi, że zmarł śmiercią naturalną w getcie lubelskim, druga, że zastrzelił go SS-man na ulicy, w czasie likwidacji getta w Lublinie, w marcu 1942 r. Został pochowany na Nowym Cmentarzu żydowskim, przy Walecznych, ale jego grób się nie zachował, gdyż cmentarz został zniszczony po likwidacji getta.
Waksman miał także swój pseudonim, którym go nazywali Żydzi lubelscy "Direkteszi" - "Dyrektorek", chodziło o jego funkcję w teatrze "Panteon". Z pewnością miał wyższe wykształcenie prawnicze, ponieważ nazywano go oficjalnie "Panem mecenasem". Oprócz reżyserii teatralnych , prowadził również wysoko oceniany kabaret żydowski.

 
poprzednia strona    
 
 
waksman@waksman.pl