5 ćwiczeń na wzmocnienie mięśni grzbietu i redukcję bólu

5 ćwiczeń na wzmocnienie mięśni grzbietu i redukcję bólu

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci 5 skutecznych ćwiczeń, które pomogą wzmocnić mięśnie grzbietu i złagodzić ból w tej okolicy. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń pomoże Ci poprawić postawę ciała, zredukować napięcie mięśniowe oraz przyniesie ulgę w przypadku dolegliwości związanych z bólem pleców.

  1. Pompki na podporze wyprostowanej

Zacznijmy od jednego z podstawowych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni grzbietu – pompki na podporze wyprostowanej. W tej pozycji, zacznij od postawy płaskiej na podłodze, a następnie podnieś ciało, podpierając się na prostych, wyprostowanych rękach. Unikaj zapadania się w klatkę piersiową czy wypychania bioder do góry. Wytrzymaj w tej pozycji przez 15-20 sekund, a następnie opuść się powoli do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

  1. Domowy trening z hantlami

Siłownia w domu? Dlaczego nie! Drugie ćwiczenie, które polecamy, wymaga jedynie użycia hantli o odpowiednim dla Ciebie ciężarze. Stabilnie rozstaw nogi na szerokość bioder, a następnie pochyl się w przód, trzymając hantle w obu rękach. Zgięte kolana i lekko wyprostowany grzbiet to twoja bazowa postawa. Teraz, zaczynając od pozycji wyprostowanej, unieś hantle na boki, utrzymując ręce na wysokości ramion. Wytrzymaj przez 10-15 sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.

  1. Pompki z unoszeniem kolan

Następne ćwiczenie to wariant pompek, który poza wzmocnieniem mięśni grzbietu, angażuje również mięśnie brzucha. Usiądź na podłodze, zgięte kolana są skierowane w górę, a stopy na przemian unoszone do góry i opuszczane. Podczas unoszenia stóp, jednocześnie podnieś tułów do góry, wykonując pompki. Wytrzymaj przez 15-20 sekund, a następnie opuść się powoli do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

  1. Superman

To ćwiczenie nawiązuje do superbohatera o tej samej nazwie, ponieważ przypomina pozycję latania w powietrzu. Połóż się na brzuchu, a następnie jednocześnie unieś wyprostowane nogi i ramiona, tak aby całe ciało znajdowało się w powietrzu. Wytrzymaj w tej pozycji przez 10-15 sekund, a następnie opuść się powoli do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

  1. Klasyka – plank

Ostatnie ćwiczenie to klasyk, czyli plank. Usiądź na podłodze, a następnie oparcie o dłonie lub przedramiona, unieś ciało do pozycji równoległej do podłogi. Trzymaj tę pozycję jak najdłużej, starając się utrzymać proste plecy. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Podsumowanie

Regularne ćwiczenia na wzmocnienie mięśni grzbietu to klucz do dobrego samopoczucia oraz redukcji bólu. Pamiętaj o dodatkowych rozciągających ćwiczeniach przed i po treningu, aby uniknąć kontuzji. Dla uzyskania najlepszych efektów, staraj się wykonywać te ćwiczenia przynajmniej 3 razy w tygodniu. Bądź cierpliwy i konsekwentny, a wkrótce poczujesz różnicę w swoim grzbiecie i ogólnej kondycji.